Pochodzenie i produkcja kawy: od ziarna do filiżanki

Od zasadzenia kawowca do zaparzenia filiżanki pysznej kawy jest bardzo długa droga, która obejmuje aż 15 etapów. Przyjrzyjmy się, jak w skrócie wygląda podróż od ziarenka do napoju, na punkcie którego zwariował świat.

Kawa naturalna rośnie w siedemdziesięciu krajach naszej planety i jest pijana przez ludzi na całym świecie. Za kolebkę kawy uważana jest Etiopia. O początkach kawy opowiada apokryficzna opowieść o pasterzu Kaldim, którego kozy odkryły działanie kawy.

Smak, który pochodzi z regionu

Pochodzenie kawy w geograficznym aspekcie ma znaczący wpływ na smak i stopień palenia. Smak kształtuje się dzięki cechom mikroklimatu i gleby zwanymi terroir, które są charakterystyczne dla każdego regionu, w którym uprawiane są kawowce. W zależności od warunków dojrzewania owoców kawy już na etapie plantacji producenci kawy planują, w jaki sposób przebiegnie proces prażenie ziarna. Każda procedura uwzględnia długość dojrzewania, temperaturę dojrzewania oraz typowe cechy kawy regionalnej i wysokość, na jakiej prowadzona jest uprawa.

Od plantacji do prażenia

Wysokiej jakości kawa zbierana jest ręcznie. W procesie tym z drzewa zrywa się tylko dojrzałe i zdrowe owoce. Żniwa przy pomocy maszyn odbywają się w Brazylii, gdzie plony dojrzewają niemal w tym samym czasie.
Dalsza obróbka może odbywać się na dwa główne sposoby:

  • Metoda sucha jest starsza, prostsza i tańsza. Owoce są myte i pozostawiane do wyschnięcia na słońcu wraz ze skórką i miąższem przez kilka dni, a następnie obrane. Podczas suszenia miąższ poddaje się fermentacji, wzbogacając kawę o aromaty, w taki sposób powstaje kawa aromatyzowana.
  • Metodą mokrą jagody suszy się bez skórki, ale miejscami z lepkim miąższem, wrzucając je do dołów wyłożonych kafelkami. Pozostałości miazgi poddaje się fermentacji, następnie przemywa wodą, usuwając ich nadmiar. W kolejnej fazie ziarna pozostawia się do wyschnięcia na słońcu, aż skorupa zacznie się łuszczyć. Ta metoda jest popularniejsza, pozwala osiągnąć czystość smaku, kawa ma złożony aromat i jest intensywna. Jest używany do większości arabik i tylko niewielkiej części robusty. Metodę suchą stosuje się w 80% produkcji w Brazylii, Etiopii, Jemenie.

Produkcja kawy - proces

Surowce, czyli zebrane, wyłuskane, wysuszone, przefermentowane ziarna kawy przed wejściem do produkcji są starannie selekcjonowane w centrach produkcyjnych na całym świecie. Każdy z najlepszych producentów dysponuje zespołem ekspertów z unikalnym doświadczeniem i wiedzą. Po selekcji ziarna są prażone, a zakończeniu procesu wypalania kawy każde ziarno jest ponownie diagnozowane, często na elektronicznym, nowoczesnym sprzęcie. Współczesne technologie pozwalają na sprawdzenie tysięcy ziaren na minutę. Wybrana kawa jest hermetycznie zamknięta, aby ziarna były jak najdłużej świeże i zachowały swoje właściwości i aromat. W takiej właśnie formie produkt otrzymuje hurtownia kawy, a stąd już tylko krok do filiżanki gorącego napoju.