W jaki sposób należy serwować oraz zaparzać herbatę kwitnącą?

W jaki sposób należy serwować oraz zaparzać herbatę kwitnącą? Pytanie to często zadają sobie osoby lubiące dalekowschodnie herbaty, którym zależy na wysokiej jakości naparu. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż ceremonia parzenia oraz serwowania kwitnącej herbaty znacznie różni się od jej tradycyjnych, dalekowschodnich odpowiedników. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie, jak należy parzyć oraz serwować herbatę kwitnącą.

Jak należy zaparzać herbatę kwitnącą?

Aby móc zaparzyć kwitnącą herbatę zgodnie z tradycyjnym chińskim ceremoniałem, należy przygotować następujące naczynia oraz przedmioty:

  • Czajnik do gotowania wody,
  • Szklany, przezroczysty dzbanek do herbaty. Można również użyć nieprzezroczystego, aczkolwiek wówczas podziwianie w pełni rozwiniętego kwiatu herbaty będzie znacznie utrudnione.

Jeżeli zaś chodzi o sam proces parzenia herbaty, istotną różnicę stanowi temperatura jej parzenia. W przeciwieństwie bowiem do innych herbat, wynosi ona około 80 stopni Celsjusza. Po upływie 3-5 minut należy delikatnie odcedzić kwiat od gotowego już naparu. W tym momencie możemy rozpocząć nalewanie gotowego naparu do filiżanek. Warto przy tym pamiętać, że, zgodnie z chińską tradycją, w czasie przygotowywania kwitnącej herbaty, należy zachować w miarę możliwości ciszę. Między innymi dzięki temu herbata kwitnąca jest w stanie zapewnić nam odpowiedni poziom relaksu.

Jak należy serwować oraz pić herbatę kwitnącą?

Ceremonia parzenia herbaty kwitnącej to nie tylko samo zalanie herbaty gorącą wodą. Herbata kwitnąca, zgodnie z dalekowschodnim ceremoniałem, powinna być również odpowiednio podawana. W tym celu najlepszym rozwiązaniem może okazać się serwowanie jej w białej porcelanie, posiadającej dalekowschodnie motywy ozdobne. Dzięki temu można poczuć klimat związany z tradycyjnym piciem herbaty w krajach azjatyckich, takich jak na przykład Chiny, czy też Japonia. Jeżeli zaś chodzi o samo picie kwitnącej herbaty, to należy robić to powoli, bez zbędnego pośpiechu. Dzięki temu doznania sensoryczne, takie jak między innymi smak czy też zapach, są znacznie bardziej intensywne. Warto również pamiętać o tym, że intensywność zarówno smaku, jak i zapachu, zależy w dużej mierze od:

  • Jakości parzonej herbaty. Między innymi z tego powodu nasza hurtownia herbaty posiada najlepsze pod względem jakości herbaty kwitnące.
  • Czasu parzenia. Jeżeli zależy nam na mocniejszym smaku oraz intensywniejszym doznaniom zapachowym naparu, warto go nieco dłużej parzyć.

Między innymi z tych powodów ceremonia parzenia herbaty kwitnącej doskonale wpisuje się w różnego rodzaju spotkania rodzinne czy też towarzyskie z przyjaciółmi i bliskimi. W ten sposób możemy nie tylko zrelaksować się w trakcie picia herbaty kwitnącej, ale również dodatkowo zacieśnić więzy z naszymi bliskimi czy też przyjaciółmi. Jeżeli zaś chodzi o sam relaks w czasie picia naparu przygotowanego z herbaty kwitnącej, to wynika on również z piękną samego kwiatu, który pod wpływem wody oraz temperatury rozwija się całkowicie, odsłaniając swoje walory estetyczne.

Podsumowanie

Picie herbaty kwitnącej, tak jak robi się to w krajach dalekiego wschodu, to doskonały sposób, aby poczuć klimat tamtejszej kultury. Między innymi z tego właśnie powodu wiele osób decyduje się dokładnie w ten sposób pić herbatę kwitnącą. Tym bardziej, że sama ceremonia jej parzenia nie należy do skomplikowanych. Jeżeli więc chcecie poznać nieco bliżej kulturę, na przykład, Chin, warto wówczas zapoznać się z tradycyjnym sposobem parzenia tego niezwykłego gatunku herbaty.