W jakiej temperaturze parzyć różne rodzaje herbaty?

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów zaparzanych codziennie w Polsce i na świecie. Pijemy ją do posiłków i deserów, w czasie spotkań z przyjaciółmi lub w celu rozgrzania organizmu podczas mroźnych dni. W sklepach i herbaciarniach możemy przebierać pomiędzy różnorodnymi rodzajami i gatunkami herbaty, od najpopularniejszych czarnej i zielonej, po bardziej rzadkie czy nawet ekskluzywne, jak herbata kwitnąca. Warto jednak pamiętać, że każdy z tych rodzajów może różnić się sposobem i temperaturą parzenia, co ma ogromne znaczenie, jeśli chcemy wydobyć z herbaty jej najszlachetniejsze walory.

Odpowiednia temperatura parzenia kluczem do idealnego smaku

W polskich domach przez lata przyjął się sposób przygotowania herbaty polegający na zalewaniu jej liści czy torebek gorącą wodą prosto z czajnika, bez szczególnego zwracania uwagi na jej temperaturę. To jednak duży błąd - prawdziwi smakosze herbaty przywiązują ogromną wagę do prawidłowej instrukcji parzenia herbaty, która może różnić się w zależności od jej rodzaju. Temperatura wody i czas zaparzania są niezwykle istotne dla osiągnięcia jak najlepszego smaku i aromatu z herbacianych liści, dlatego nie warto zaniedbywać tej kwestii i zadowalać się przeciętnej jakości naparem, skoro ten idealny może być na wyciągnięcie ręki.

Jaka temperatura wody jest odpowiednia dla poszczególnych rodzajów herbaty?

Każda herbata może mieć własną indywidualną instrukcję parzenia, którą znajdziemy na opakowaniu lub na stronie internetowej producenta. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady co do parzenia niektórych najpopularniejszych rodzajów herbaty.

Herbata czarna

Z uwagi na swój znaczny sposób przetworzenia, herbata czarna jest bardzo odporna na wysoką temperaturę. Optymalną metodę zaparzenia stanowi dla niej zalanie bardzo gorącą wodą, w przedziale 95-100ºC, czyli niemal wrzątek.

Herbata zielona

Herbata zielona jest o wiele bardziej wrażliwa na warunki przygotowania i temperaturę zaparzania. Idealna temperatura wody wynosi w jej przypadku 60-70ºC. Pozwala ona zachować antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe właściwości bez utraty aromatu i niepowtarzalnego smaku.

Herbata czerwona

Herbata ta znana jest również jako Pu-Erh i wyróżnia się przede wszystkim działaniem ułatwiającym trawienie i wspomagającym przemianę materii i odchudzanie. Aby wydobyć z niej pełnię prozdrowotnych właściwości, herbata czerwona powinna być zaparzana w temperaturze 95ºC przez 3-5 minut.

Herbata żółta

Ta rzadka odmiana herbaty produkowana jest tylko w nielicznych prowincjach Chin, gdzie poddaje się ją specjalnemu procesowi fermentacji. Herbata żółta przyrządzana jest bardzo podobnie do zielonej, jednak w nieco wyższej temperaturze (około 80-85ºC). Działa ona zbawiennie na układ trawienny i krwionośny, obniża ciśnienie i oczyszcza organizm z toksyn. W dawnych czasach uważano ją nawet za sposób na nieśmiertelność.

Herbata kwitnąca

To szczególnie efektowny rodzaj herbaty, który w trakcie zaparzania przeistacza się ze splecionej herbacianej kulki w piękny i rozłożysty kwiat, tworząc w ten sposób prawdziwe dzieło sztuki. Do jej przygotowania najlepiej sprawdzi się szklany dzbanek do parzenia herbaty, w którym będzie ona miała możliwość zaprezentować się w całej swojej okazałości. Herbata kwitnąca wymaga do zaparzenia wody w temperaturze od 75ºC do 85ºC. Może się ona nieznacznie różnić w przypadku poszczególnych produktów ze względu na użyte dodatki.

Herbaty smakowe

Na rynku znajdziemy wiele herbat w różnych wersjach smakowych, wzbogaconych o suszone lub kandyzowane owoce, przyprawy, zioła lub nawet kwiaty. Herbaty smakowe mogą różnić się sposobami zaparzania w zależności od obecnych w nich dodatków i składników aromatycznych. Sklep lub hurtownia herbaty, w których ją zakupimy, z pewnością udzielą nam szczegółowych informacji na temat metod ich parzenia.

Herbata Oolong

Herbata Oolong, zwana również turkusową, charakteryzuje się wyjątkowym smakiem o lekko orzechowych nutach. Powstaje z dużych i dosyć dojrzałych liści poddawanych odpowiedniemu procesowi więdnięcia i oksydacji. Należy ją zaparzać w temperaturze około 90ºC.

Yerba mate

Ten napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego wyróżnia się swoimi właściwościami pobudzającymi i ułatwiającymi koncentrację. Yerba mate sprawdza się świetnie jako zamiennik kawy w stanach większej aktywności, np. w czasie nauki. Przygotowuje się ją w specjalnym naczynku w temperaturze około 70-80ºC.