Jak zmielić kawę? Sposoby mielenia kawy
Czy mielenie kawy może być sztuką? Tak, o ile zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest uzyskanie cząstek o określonym rozmiarze. Sztuka mielenia kawy polega na czymś więcej niż tylko na prawidłowym użyciu młynka. Jak zatem mielić kawę, aby uzyskać odpowiednie rezultaty?
Kawa zmielona - dlaczego jest tak smaczna?
Kawa w ziarnach zachowuje swój naturalny smak i aromat. Jeśli masz w domu młynek do kawy lub automatyczny ekspres (z funkcją mielenia), to koniecznie wybieraj ją właśnie w takiej formie. Dzięki temu:
- uzyskujesz napar o wyjątkowym i głębokim smaku oraz aromacie,
- masz możliwość sprawdzić jakość zakupionych ziaren.
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z ekspresu wyposażonego w młynek do kawy. Na ogół sprzęt ten nadaje się do mielenia różnych odmian kaw z pominięciem kaw aromatyzowanych. Dlaczego? Kawa aromatyzowana zawiera w swoim składzie olejki, które nadają jej odpowiedni smak, ale jej ziarna łatwo się kleją, przez co mogą doprowadzić do uszkodzenia żaren.
Gdzie i jak zmielić kawę?
Kawę można mielić w tradycyjnych młynkach, które dzielimy na ostrzowe i żarnowe. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie młynka żarnowego, dzięki któremu uzyskujemy kawę o określonej granulacji. Jeśli nie chcesz inwestować w młynek i jednocześnie korzystasz z usług palarni kawy, możesz poprosić jej pracownika o zmielenie ziaren przed wysyłką. Pamiętaj, aby dobrać konsystencję kawy do sposobu parzenia.
W jaki sposób można mielić kawę ziarnistą?
Ziarnista kawa naturalna może zostać zmielona na kilka sposobów. Dzięki temu możemy uzyskać zmielony proszek o konsystencji:
- pudru,
- drobnego cukru,
- piasku,
- kryształków soli.
Jak widać, mielenie kawy w młynku pozwala uzyskać aż 4 stopnie konsystencji. Każdy z nich ma wpływ na sposób parzenia kawy, a w konsekwencji również na finalny smak czarnego naparu.
Metody parzenia kawy a stopień jej granulacji
Tak jak mówiliśmy wcześniej, parzenie kawy w ekspresie z młynkiem jest najłatwiejsze. Urządzenie miele ziarna w taki sposób, aby przygotowany napar miał naturalny i wyjątkowy smak. Istnieją jednak alternatywne metody parzenia, w trakcie których używa się kawy o określonej konsystencji.
1. Kawa przelewowa w dripperze. Metoda przelewowa jest powszechnie wykorzystywana w tzw. dripperach, czyli naczyniach, które wyposażone są w papierowe filtry. Jeśli zdecydujemy się na jej przygotowanie w takim urządzeniu, to powinniśmy zmielić kawę do konsystencji piasku. Jeśli średnica cząstek będzie mniejsza, napar będzie cierpki w smaku, gdyż woda nie będzie swobodnie przepływać pomiędzy ziarnami. Odwrotnie będzie w przypadku zbyt grubo zmielonych ziaren, które nie zdążą się właściwie zaparzyć, gdyż woda będzie przepływać przez nie zbyt szybko.
2. Kawa w zaparzaczu. Chemex to duże naczynie, w którym znajduje się papierowy filtr. Wsypujemy do niego kawę, po czym całość zalewamy wrzątkiem. Najlepiej, jeśli ma ona konsystencję żwirku lub małych kryształków soli. Dzięki temu woda swobodnie przepływa pomiędzy ziarnami.
3. Kawa w Aeropressie. Niektóre metody zaparzania kawy są dość nowoczesne. Jedna z nich polega na użyciu specjalistycznego urządzenia, jakim jest Aeropress. Służy ono do ręcznego przygotowania naparu. Aeropress powstał w 2005 roku i od tego czasu cieszy się on rosnącą popularnością. Gadżet ten składa się z cylindra zaparzającego (z sitkiem filtrującym) oraz tłoka wraz z uszczelką. Czasami wyposaża się go również w lejek, miarkę do kawy, a także mieszadełko. Do przygotowania kawy w urządzeniu warto użyć proszku o konsystencji drobnego cukru.
4. Kawa w kawiarce. Jeśli chcemy przyrządzić smaczną kawę w kawiarce, to koniecznie użyjmy do tego celu kawy o drobno zmielonej konsystencji. Warto jednak pamiętać, aby ziarna po rozsypaniu na kartkę były widoczne, gdyż w przeciwnym razie istnieje ryzyko zatkania filtra. Z kolei jeśli ziarna będą zbyt grube, to woda przez nie przepłynie zbyt szybko, co w praktyce oznacza, że nasza kawiarka nie zaparzy naparu o odpowiednio głębokim smaku i aromacie.
Pamiętajmy też, że sposób mielenia kawy zależeć będzie również od tego, jaki napar lubimy pić. Jeśli preferujemy espresso, to ziarna należy koniecznie zmielić dość drobno. Z kolei, jeśli przygotowujemy tzw. plujkę, czyli kawę po polsku, to należy ją zmielić dość grubo. Dzięki temu uzyskany napar będzie słodszy.
Jak widać, sposób mielenia kawy ma bardzo istotny wpływ na rodzaj i smak przygotowanego naparu. Nasza hurtownia kawy może Państwu zaproponować wysokiej jakości ziarna, które są starannie wyselekcjonowane. Możemy również zmielić kawę, jeśli takie jest Państwa życzenie.